Skąd bierze się wilgoć w naszym mieszkaniu?


Pojawienie się zawilgoceń w mieszkaniu to poważny problem. Z pewnością nie powinno się bagatelizować pierwszych oznak zawilgocenia mieszkania. Wilgoć powoduje zniszczenie budynku, a także rozwój szkodliwych dla zdrowia pleśni. Przyczyn zawilgocenia w domu może być wiele. Bardzo często do powstania wilgoci prowadzi błędne wykonanie izolacji fundamentów. Warto wspomnieć, że problem ten występuje również w nowym budownictwie

Nierzadko zdarza się, że ściany są nieodpowiednio docieplone.

Jeśli chcesz przeczytać coś faktycznie bardzo interesującego, sprawdź treść (http://sarens.pl/sprzedaz-polska/) tej strony a na pewno nie będziesz żałować.

Zdarza się również, że woda leje się po ścianie z powodu uszkodzonej rynny. Niekiedy wilgoć dostaje się do domu przez nieszczelne okna. Wówczas w okresie zimy możemy się spodziewać większych problemów z wilgocią. Pamiętajmy także, że wilgoć zbiera się w domu, w którym mamy do czynienia ze źle funkcjonującym systemem wentylacji. Wielokrotnie sami przyczyniamy się do problemy, na przykład wieszając pranie w łazience lub oszczędzając na ogrzewaniu.

Wilgoć w domu to kłopot, z którym należy szybko walczyć. Naturalnie trzeba najpierw zidentyfikować przyczynę jej powstawania. Zwalczanie wilgoci trzeba rozpocząć od uszczelnienia okien. Zazwyczaj wystarczy nieduża szpara między murem a ramą okienną, by wiatr wtłaczał do wewnątrz deszczówkę. Miejsce takiej nieszczelności trzeba w szybki sposób uszczelnić. Aby to uczynić wystarczy zakupić poliuretanową piankę i wypełnić nią szczelinę pod oknem. Oprócz tego wzmocnić nieszczelne miejsce silikonem.

Jeśli problem tkwi w systemie wentylacji powinniśmy zatrudnić specjalistę, który powie nam gdzie musimy go naprawić. Dobry przewiew w domu zapobiega nie tylko powstawaniu się wilgoci, ale lecz także hamuje osadzenie się pleśniowych grzybów.

Wilgoć w domu często zbiera się w miejscach takich jak pralnia. Z tego powodu należy właściwie zabezpieczyć te pomieszczenia. Jak to zrobić? Jeśli ściany chcemy wykończyć płytkami ceramicznymi można zainstalować pod nimi przeponę wodochronną. Jest to bardzo prosty mechanizm, który polega na powleczeniu ściany folią hydroizolacyjną. Przestrzenie, na których nie będzie kafelków rozsądniej pomalować powłoką malarską wodoodporną. Farby takie są nieco droższe, jednakże warto zainwestować na tego typu udogodnienie. Być może w przyszłości nie będziemy musieli kupować środków do walki z wilgocią.