Powinno się dopasować tynk do rodzaju budowy


Tynk jest tym dla domu, czym opakowanie dla prezentu – spełnia rolę dekoracyjną, a także zabezpieczającą. Jaki tynk na elewację zatem wykorzystać? Tynk nakładamy oczywiście po stosownym ociepleniu budynku.
Jego zasadniczym celem jest zagwarantowanie należytego wyglądu budynku oraz jego ochrona przed zmiennymi warunkami pogodowymi. Spacerując się po pobliskim osiedlu możemy dostrzec, że domy mają przeróżne odcienie, a kiedy przyjrzymy się im z bliska możemy dostrzec, że mają rozmaitą strukturę. Wynika to z faktu, że dzisiaj można wyróżnić wiele rodzajów tynku. Za względnie niską cenę można wybrać tynk (zobacz tynk dekoracyjny wewnętrzny) mineralny, sprzedawany w formie sproszkowanej, a następnie mieszany z wodą. Woda musi być dodawana w odpowiedniej proporcji, co powoduje, że korzystanie z tego typu rozwiązania wymaga większej precyzji i staranności. Tynk ten jest wytrzymały i dość szczelny.Innym wariantem jest tynk silikonowy. Podobnie jak tynk akrylowy nie musimy mieszać go z wodą co znacznie przyśpiesza prace budowlane. Wystarczy gotowy produkt nanieść na ściany domu.
tynkowanie
Author: Qde Pejorian
Source: www.flickr.com
Następną zaletą tego rodzaju tynków jest możliwość pozyskania przeróżnych odcieni (szersza paleta barw niż w przypadku tynków mineralnych). Ta dowolność stylistyczna i prostota użycia powoduje, że tego wariantu rozwiązanie wykorzystuje się najczęściej. Rzecz jasna to jedynie przykładowe warianty tynków, jako, że na rynku dostępnych jest sporo ich wariantów.

Na niniejszej stronie jest dużo praktycznych wiadomości, jednak szybko zobacz także dodatkowe szczegółowe informacje. One również są bez dwóch zdań godne uwagi.

Powinniśmy dopasować tynk do rodzaju budowy i do lokalizacji – sporo bowiem zależy od tego czy dom postawiony jest w miejscu osłoniętym przed wpływem nadmiernego promieniowania, czy z kolei jest narażony na zbytnie zawilgocenie i tak dalej. Inny też będzie tynk renowacyjny, kiedy trzeba użyć materiału na zawilgocone ściany, a inny będzie ten stosowany przy dopiero co wybudowanym domu. Na rynku dostępne są też tynki specjalne przeznaczone do wymagających zadań (na przykład gwarantujące większą izolację – tzw. tynki ciepłochronne). Warto jeśli o to chodzi zdać się na profesjonalną ekipę budowlaną, która dobierze wariant tynku do potrzeb naszego budynku i do naszych oczekiwań.

Tags: tynk, ochrona, wykończenia