Mały przewodnik po współczesnych technologiach budowlanych wykorzystywanych dzisiaj przy wznoszeniu jednorodzinnych domów


Dom to budynek, który nie dość, że musi być wzniesiony na solidnych fundamentach, to w dodatku sam ma wytrzymać setki lat, pomimo tego że przecież jest wystawiony na działanie niszczycielskich sił natury. Zdaje się, że najbardziej solidnym surowcem pozostaje cegła, pustak lub po prostu kamień, ale we współczesnym budownictwie wykorzystuje się wiele innych, tak samo trwałych prefabrykatów. Choćby najzwyklejsze szkło po stosownej obróbce staje się twarde niczym stal i już w tym momencie szklane ściany zdobią elewację niektórych budowli.

budowa domu
Drewno jest surowcem łatwopalnym i dodatkowo planując zbudować z niego niewielki dom, najpierw trzeba ów materiał odpowiednio zaimpregnować, aby przedłużyć jego trwałość. Na obszarze Polski działają firmy, które oferują projekty takich domów, a także świadczą profesjonalne usługi budowlane. Dzięki użyciu współczesnych technologii domek parterowy lub piętrowy jest naprawdę ciepły i funkcjonalny. Zdawać by się mogło, że najzwyklejszy styropian nadaje się tylko i wyłącznie do ocieplania, lecz obecnie jest wykorzystywany także do wznoszenia samych ścian, por. styropian klinowy. Kształtki styropianowe uzupełniane betonem stają się bardzo dobrym materiałem budowlanym.

Dzięki takiej nietradycyjnej technice można wybudować właściwie wszystkie elementy konstrukcji, w tym też i fundamenty. Mury są mocne, a dodatkowo nie zapominajmy, że styropian jest doskonałym izolatorem, zatem w domu oczywiście będzie ciepło nawet w czasie surowej zimy. Z kolei ci gospodarze, którzy odnawiają stary dom mogą np. zamówić kliny styropianowe i wykorzystując nieszablonowe technologie odwodnić płaski dach bądź przeprowadzić jego izolację. Nie jest sekretem fakt, że techniki znane starożytnym budowniczym nie odeszły zupełnie do przeszłości. Dobrym argumentem obrazującym powyższą tezę może być chociażby to, że domki z gliny i słomy są ciągle wznoszone. megastyro.pl/płyty styropianowe
I jeśli ktoś nie miał świadomości, że w hurtowniach budowlanych dostępne są różnej wielkości kształtki styropianowe, to zapewne będzie zaskoczony, gdy w sieci znajdzie artykuł wychwalający korzyści wynikające z posiadania nietypowego domu z gliny. Choć o tym budynku myślą głównie posiadacze działek budowlanych na obszarach atrakcyjnych turystycznie, którzy chcą mieć piękny domek letniskowy, to jednakże możliwość spędzenia przynajmniej paru dni w domu postawionym w 100 procentach z ekologicznych materiałów jest bardzo kusząca niemalże dla każdego.

Sprawdź także -

Tags: dom, budynek, ściany, projekty, domek