Kursy z hydrografiki – czyli jak zdobić przedmioty za pomocą druku wodnego


Ozdabianie przedmiotów niebanalnymi motywami cieszy się popularnością od bardzo dawna. To jaki sposób ozdabiania zastosujemy zależy rzecz jasna w pierwszej kolejności od materiału, który ma być ozdobiony, jak również od techniki, jaką możemy wykorzystać. I tak dla przykładu, drewno możemy między innymi pomalować, ale także wygrawerować.

dekoracje wnętrz
Author: home&you
Source: home&you
Oczywiście, na rynku pojawiają się co jakiś czas nowinki w zakresie technik dekoratorskich, które mogą mieć zastosowanie w rozmaitych branżach. Świetnym przykładem może być hydrografika. Co to takiego?
Firmy, które zajmują się ozdabianiem przedmiotów, ale także osoby prywatne, dla których dekoratorstwo jest formą hobby, poszukują takich technik, które zapewnią niebanalne wzornictwo przy zastosowaniu łatwych w obsłudze narzędzi, dzięki czemu nanoszony wzór czy motyw jest jednocześnie trwały i stabilny. Hydrografika świetnie spełnia to zadanie. Jest to nic innego jak druk wodny, czyli zdobienie przedmiotów z użyciem wody i specjalnie przeznaczonej do tego zadania folii. Jak odbywa się cały proces?
Zdobienie elementów z udziałem opisywanej techniki jest niezwykle łatwe. Do jego wykonania niezbędna jest wanienka, w jakiej będzie można umieścić przedmiot, a wcześniej folię posiadającą wzór nanoszony na przedmiot. Żeby folia pokryła całą powierzchnię, trzeba przekształcić jej konsystencję na żelową i do tego celu stosuje się aktywator rozpylany pistoletem.

kolory
Author: FFiL Śnieżka SA
Source: FFiL Śnieżka SA
Istotne jest to, aby folia przed zadziałaniem aktywatora została umieszczona w wodzie sięgającej 30 stopni. Kiedy wykorzystamy aktywator i folia zmieni swoją konsystencję, wkładamy do wanienki powoli rzecz, która ma być nią pokryta, a następnie po chwili wyjmujemy. Po odczekaniu około pół minuty warto przedmiot wymyć, aby zeszły niepotrzebne resztki żelu z przedmiotu. Cały proces trwa bardzo krótko i jak widać w żaden sposób nie jest skomplikowany. Należy tylko pamiętać co krok po kroku się robi oraz przygotować odpowiednią temperaturę wody i zastosować wymagane narzędzia. Dla laików poleca się szkolenia z hydrografiki, choć mnóstwo ciekawych informacji na jej temat możemy wyszukać także w sieci - sprawdź: hydrografika - szkolenia.
Warto zwrócić uwagę na ten sposób zdobienia, tym bardziej, że możemy go wykorzystać dla przedmiotów zrobionych z przeróżnych tworzyw: szkła, metalu czy gumy.

Tags: narzędzia, folie, motywy, techniki