Klej do drewna - w jaki sposób dobrać?


Kleje do drewna jest to chemia nadzwyczaj rozmaita, choć w praktyce w większości wypadków używa się tylko jednego ich typu. Bardzo często wynika to jednakże z nieświadomości popełnianego błędu – nie ma kleju idealnego, a w przypadku poniektórych użyć w ogóle trudno jest odnaleźć dobry klej, jaki pozwoli na osiągniecie należytych efektów.


Grup klejów, których używa się do łączenia drewna, jest bez liku, zaś w większości zastosowań używa się trzech z nich: klejów na bazie polioctanu winylu, kalafonii alifatycznych albo poliuretanu. Kleje tych typów mogą być wykorzystywane na zewnątrz, wewnątrz, do klejenia drewna bukowego, dębowego, egzotycznego i nie jedynie. Kryterium podziału nie jest albowiem gatunek drewna, tylko wariant wznoszonej konstrukcji, choć naturalnie istnieje szczególny klej do drewna klejonego czy też szczególnie twardego. Zazwyczaj jednakże nie są one potrzebne.
klej
Source: pixabay.com
W jaki sposób podzielić kleje. Głównym kryterium funkcjonalnym, które znalazło również odbicie w normach, jest wytrzymałość na wodę, przy czym podział ów dotyczy wyłącznie klejów wilgotnych, a więc w większości wikolowych. Klej D1 – spoina nie będzie wodoszczelna (drewno powinno być dobrze wysuszone). Spoiwo D2 – spoina może być narażona tylko na chwilowe działanie wody kondensacyjnej czy też ściekającej, a wilgotność drewna nie może przewyższać 18 %. Spoiwo D3 – kleje owej klasy często nazywane są wodoodpornymi, aczkolwiek nie mogą być narażone na działanie czynników pogodowych (aczkolwiek można ich używać do spoin zewnętrznych). Znoszą częsty, ale krótkotrwały kontakt ze skroplinami a także długotrwałą wil http://www.interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna to kej w pełni wodoszczelny, ale zgodnie z PN-EN: 204:2002 spoina narażona na działanie warunków pogodowych powinna być pokryta powłoką osłonową - interchemol.com.pl/produkty/kleje-poliuretanowe/kleje-do-drewna/chemolan-b4mTworzy się je przez dodanie utwardzacza do klejów D3, lecz od kilku lat są również dostępne jako gotowe mieszaniny.
Podział spoiw ze względu na skład. Kleje polioctanowe są proste w użyciu, mają charakterystyczny zapach i cechuje je duża elastyczność. Sprawdzą się jako keje do drewna miękkiego, twardego, klejonego, surowców drewnopochodnych, a również spajania drewna z poniektórymi innymi surowcami.

Tags: wytrzymałość, preparaty, wilgotność, spoiwa