Kilka przydanych informacji na temat budowy i zasady funkcjonowania ciśnieniowych zbiorników.


Posiadając cały czas dostęp do wody z sieci wiele osób nie będzie się nawet zastanawiać nad potrzebą jej przechowywania. Tymczasem nawet to, że z kranu wylatuje silny strumień jest rezultatem tego, że gdzieś wcześniej w wodociągowej instalacji został wykorzystany jakiś zbiornik.


zbiorniki na wodę
Author: Rogala
Source: Rogala


Przy wodzie i innych płynach powszechnie wykorzystuje się zbiorniki ciśnieniowe, nazywane również hydroforowymi. Przy dużych sieciach mogą mieć one pojemność dochodzącą do paru tysięcy sześciennych metrów, ale popularne są także urządzenia znacznie mniejsze, stosowane na przykład w domach czy niedużych firmach. W każdym rodzaju wykorzystuje się w nich główne prawa fizyki, a budowa takich urządzeń nie jest bardzo skomplikowana.
Ciśnieniowe zbiorniki na wodę składają się z paru części, i wykonuje się je z rozmaitych materiałów. Najczęściej jest wykorzystywana mocna stal lub żeliwo, wybór w dużym stopniu będzie zależał od ciśnienia roboczego, jakie ma panować w środku. W zbiorniku jest umieszczona pewna ilość cieczy, a nad nią poduszka powietrzna, wytwarzająca odpowiednie ciśnienie. Wraz ze zmniejszaniem się ilości płynu będzie również maleć wewnętrzne ciśnienie, a kiedy osiągnie poziom minimalny, uruchamia się pompa. Wtłacza ona wodę aż do osiągnięcia ciśnienia maksymalnego, po czym się wyłącza.


Cykl ten PPRI Żegrze cały czas, przez co wypływający płyn cały czas znajduje się pod właściwym ciśnieniem. I identycznie to funkcjonuje między innymi w sieci wodociągowej, z jakiej każdy z nas przecież na co dzień korzysta.

Tags: dom, ciśnienie, instalacji, zbiornik