Jakie rodzaje lamp możemy obecnie spotkać we wnętrzach prywatnych lokali mieszkalnych


Od czasu kiedy Edison wymyślił żarówkę, tysiące ludzi na całej Ziemi korzysta z dobrodziejstw takiego epokowego wynalazku. Pierwsza żarówka była rzecz jasna bardzo prymitywna w porównaniu z obecnymi źródła światła, a i sam naukowiec z pewnością nie sądził, że stulecie później stearynowe świece, a także lampy naftowe zupełnie wyjdą z użycia. Ulepszenie żarówek miało dla ludzi kluczowe znaczenie, gdyż dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii możemy teraz kupić w sklepach elektrycznych czy hipermarketach np. małe energooszczędne żaróweczki, które dodatkowo świecą na zielono lub żółto.

oświetlenie
Author: Karen Highland
Source: http://www.flickr.com
Sama żarówka zamocowana do sufitu bądź ściany nie byłaby żadną dekoracją pokoju, kuchni czy łazienki. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że dzisiaj w centrum uwagi klientów są nie tyle zwyczajne lub energooszczędne żarówki, ale lampy - przecież to one są niezbędnym elementem wyposażenia wnętrz naszych lokali mieszkalnych. Natomiast sprzedawcy proponują mnóstwo najróżniejszych typów lamp i to dodatkowo we wszystkich możliwych kolorach (lampy nocne). Chyba najpopularniejszym modelem lampy jest rzecz jasna żyrandol. Świetnie sprawdza się on tak w pokojach, jak i klatkach schodowych, bowiem może on dobrze oświetlić każdy kąt danego pomieszczenia. A jeżeli już poruszyliśmy kwestię funkcjonalności, to równocześnie musimy mieć na uwadze fakt, że nie w każdym przypadku koniecznie potrzebujemy mocnego rozproszonego światła. Dlatego w sypialniach tak często umieszczamy mosiężne lub drewniane kinkiety, a na szafkach stawiamy bardzo praktyczne lampy nocne. Domatorzy cenią sobie również lampy podłogowe, ponieważ te oświetlają tylko nieduży fragment pomieszczenia. Tymczasem dla kilkumiesięcznych pociech rodzice, a czasem i wujowie, kupują lampki dla niemowląt, które najczęściej świecą delikatnym i trochę rozproszonym światłem - jak zamontować lampy łazienkowe.oświetlenie lustra w łazience
Author: Aussie Assault
Source: http://www.flickr.com
Łazienki w niedużych mieszkaniach, a przede wszystkim te w blokach, w ogóle nie posiadają otworu okiennego, więc właściwe oświetlenie (zobacz lampka na biurko) tego pomieszczenia staje się kwestią kluczową. Lampy łazienkowe to przede wszystkim kinkiety mocowane zaraz obok luster albo nad nimi, a także plafony. Poza tym niektórzy panowie rozmieszczają na suficie kilka żarówek ledowych w stalowych oprawach - wspomniane rozwiązanie bardzo dobrze zda też egzamin praktycznie w każdej łazience (jakie powinny być lampki dla niemowląt).

Tags: światło, łazienka, żarówka