Jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?


termometr
Author: Forecaster
Source: Forecaster
Problem wilgoci jest naprawdę typowy. Wszystkie codzienne procesy mogą wpłynąć na poziom wilgoci. Konsekwencją mogą być pleśnie i grzyby. Jak radzić sobie z wilgocią?

Właściwa wilgotność w domu ma wynosić mniej więcej 45-60%. Suche powietrze jest podobnie niebezpieczne jak największa wilgoć. Jeżeli w domu miernik wilgotności pokazuje ciągle inne wartości, to oznacza, że szybko trzeba kupić dobre wentylatory domowe. Jeżeli kłopot wilgoci wraca, a w łazience na fugach i w rogu pokoju widać już konsekwencje, należy mądrze przejść do osuszania domu. Grzyby to przecież szkodliwe organizmy, więc znamy ich zły wpływ na zdrowie.

Przed wilgocią trzeba się zabezpieczyć
Warto sprawdzać poziom wilgoci i walczyć z problemem błyskawicznie. Czasami wilgoć dotyczy tylko zimowej pory, gdy w domu jest zimno. Wtedy wystarczy tylko porządne ogrzanie wilgotnego pomieszczenia, ale to chyba najdroższy pomysł. Osuszacz może pilnować jej poziomu, a jeśli pasożyt zadomowił się już na dłużej, należy go szybko usunąć przy pomocy specjalnych środków.

osuszacz powietrza
Source: http://www.pneuma.pl/
Domowy osuszacz powietrza
Najskuteczniejszym sposobem na walkę z wilgocią jest przede wszystkim osuszacz powietrza. Skrapla on wilgoć, a przez kilka godzin pracy może odciągnąć nawet kilka litrów wody. Działa nawet w zniszczonym wodą mieszkaniu – to zależy od mocy urządzenia. W mieszkaniu mogą działać osuszacze adsorpcyjne i kondensacyjne. Te pierwsze pasują doskonale do zimnych piwnic – specjalny sylikonowy wkład pochłania wodę, a zwracane powietrze jest już ciepłe. Osuszacze kondensacyjne mają specjalne skraplacze, do których spływa woda.

Duża wilgoć jest efektem niedopracowanej izolacji i wentylacji budynku. Jeżeli budujemy dom, trzeba uwzględnić właściwą konstrukcję obu systemów. Poza tym konieczne jest także wietrzenie mieszkania. W łazience bez okien możemy po prostu umieścić nieduży osuszacz powietrza i stale obniżać poziom wilgoci.

Tags: budynek, zdrowie, praca, wilgoć, osuszacz powietrza, powietrze

Author: Adrian
Source: Uni-lux.pl