Jak 50 lat wstecz radzono sobie z ogrzewaniem lokali mieszkalnych, a jak dzisiaj podchodzimy do takiego zagadnienia


W naszych szerokościach geograficznych należy nastawić się, że przynajmniej przez połowę roku kalendarzowego pali się w piecach. Ogrzewanie pozostaje tak istotną instalacją, że żaden posiadacz mieszkania nie jest w stanie wprowadzić się na stałe, jeśli w piwnicy nie umieszczono np. pieca co. Jednakże razem z rozwojem nowoczesnych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które zupełnie odmieniły nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła
Author: Peter Stevens
Source: http://www.flickr.com
Kiedyś domy ogrzewano głównie standardowym opałem, czyli węglem kamiennym albo ewentualnie drzewem. Z czasem ekologia stała się modna, co w rezultacie spowodowało, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać kompletnie inne sprzęty.

Staromodne piece kaflowe i stalowe piecyki zostały wyparte najpierw przez wielkie i sporo ważące piece co, które zresztą funkcjonują do dzisiaj i mając się całkiem dobrze. Ich bezdyskusyjną zaletą jest fakt, że można w nich palić różnego rodzaju surowce, od węgla kamiennego zaczynają, a na papierze kończąc. Jednakże teraz producenci systemów grzewczych skupiają swoją uwagę na odnawialnych surowcach, czyli np. na świetle słońca.Rewolucyjna zmiana była w stanie się urzeczywistnić dzięki takim maszynom jak pompy ciepła (odwierty pod pompy ciepła) (wejdź na stronę i dowiedz się więcej). Działają one na regułach określonych przez fizykę, zatem bazują na teorii, którą ludzkość zdobywała przez stulecia.

Czy w odniesieniu do opisywanego w tym tekście zagadnienia znajdujesz właściwe odpowiedzi? Jeśli nie, to inne materiały zobacz pod adresem (https://north.pl/czesci-agd/czesci-do-odkurzaczy/filtry-do-odkurzaczy,g1392939.html), który jest tu.

Ciepło do ogrzewania mieszkalnych ścian bywa pozyskiwane z podłoża, lecz na tym nie finał. Udaje się nawet do tych celów wykorzystać również wodę, a nawet powietrze.
Rekuperator
Author: ARCHIPELAG
Source: ARCHIPELAG
Czerpanie ciepła ze znanych od starożytnych stuleci żywiołów jest bardzo opłacalne, bowiem pompy ciepła bywają też wykorzystywane do podgrzewania bieżącej wody. W ten sposób można, jak pokazaliśmy, zaoszczędzić na opłatach za prąd (Nanoterm - rekuperacja i pompy ciepła).

Rekuperacja to wyraz, który wcale nie tak dawno zadomowił się w rodzimych słownikach. Słowo to określa również czysto fizyczne prawa, a poza tym ma całkiem dużo wspólnego ze współcześnie pozostającą w modzie ekologią. Reguła zdrowego rozsądku przypomina nam, że nie wypada marnotrawić jakiejkolwiek energii i to prawidło tyczy się też instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystanie wszelkich możliwości jest o tyle ważne, że opłaty związane z prowadzeniem domu i w takim przypadku będą się zmniejszały. Kto więc jeszcze nie zna profitów, jakie są powiązane z wyrazem rekuperacja, winien jak najprędzej przejrzeć specjalistyczną prasę albo poczytać odpowiednie fora internetowe.

Tags: ogrzewanie, centralne ogrzewanie, piec, energia cieplna, piec co