Ile zawdzięczamy metalom?


Z jakiego surowca wykonany jest standardowy lemiesz do koparki? Jak ważne dla ludzi są metale? Te i inne ciekawostki przeczytacie w tym tekście. Zapraszamy do lektury!


śruby
Source: www.morguefile.com
Dzień, w którym jakiś mądry wynalazca odkrył, w jaki sposób z rud można wytapiać mocne żelazo, był niesamowicie istotnym wydarzeniem.

Zaciekawiły Cię informacje krakowskie firmy budowlane zaprezentowane w tym poście? Szalenie przyjemnie zatem będzie nam dzielić się z Tobą następnymi notkami. Czekamy na ocenę!

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wojownicy pod opiewaną przez Homera Troją nie posługiwali się bronią zrobioną z żelaza. W tamtym okresie miecze produkowano z brązu, który jest mięciutkim surowcem. To powodowało, że narzędzia w walce zwykle prędko się wyginały. Po każdej bitwie Grecy musieli przeznaczyć kilka minut na prostowanie sprzętów.


Zanim pojawił się wspomniany lemiesz do koparki (tu: lemiesz do koparki) warto wiedzieć, że żelazo miało gigantyczną rolę w czasie Wieków Średnich. To era, gdy płatnerstwo było poważanym zawodem. Życie walczącego było zależne nie wyłącznie od zdolności bojowych, ale także od jakości metalowych osłon, jakie zakładał na siebie. Frapujący jest fakt, że towarzysze z najsławniejszej polskiej jednostki z 17. wieku, czyli husarzy, mieli sobie zbroje, które potrafiły uchronić przed kulą z ówczesnej broni palnej. Niestety, bronie palne były modyfikowane i kolejne egzemplarze, pojawiające się w osiemnastym stuleciu, przebijały tę zbroję. Warto wspomnieć o pewnej technice płatnerskiej z tamtych lat, która wyprzedziła swój czas. W Europie największą estymą cieszyła się stal z Damaszku.

Kiedy zaciekawi Cię ten temat, obejrzyj ponadto podobne nasze strony, które omawiają to zagadnienie - z pewnością również Cię zafascynują.

Tajemnicą jej twardości i giętkości było tworzenie jej z paru warstw.

Dwudzieste i dziewiętnaste stulecia były erą potęgi stali. Opracowanie parowozów i silników na ropę sprawiło, że stal stała się jednym z najwartościowszych zasobów – obok oleju napędowego oraz węgla. Ilość, jaką umiały wtedy poszczególne państwa uzyskać, była najważniejszym wskaźnikiem mocy ekonomicznej. Można zobaczyć to wyraźnie na przykładzie wyścigu pomiędzy ZSSR a Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Takie części jak lemiesze (dowiedz się więcej: dobry lemiesz stalowy na muszą być wykonane z twardych metali. Zbliżonej klasy blachy używa np. przy odlewaniu łyżek koparek.

Tags: żelazo, silniki, stal, koparki, rudy, lemiesze