Gęstnienie gruntów metodami mechanicznymi


Najmniej skomplikowanym i równocześnie najmniej drogim sposobem gęstnienia gruntów jest ich mechaniczne utwardzanie. Tenże rodzaj wzmacniania gruntów daje najlepsze rezultaty w podłożach spoistych.


walec
Gorsze efekty daje, jeśli chodzi o podłoża sypkie. Do zagęszczania podłoży gruntowych używa się maszyn o działaniu: ubijającym (na przykład płyty (szczegóły na stronie -> płyty modelarskie) wolnospadowe, ubijaki mechaniczne, skoczki), ugniatającym (na przykład walce ogumione, gładkie czy okołkowane lub też przyczepne o rozmaitych naciskach), wibrującym (dla przykładu walce wibracyjne, płyty). Do wzmacniania gruntów ścisłych rekomenduje się zastosowanie ciężkich cylindrów o działaniu statycznym. Ubijanie powinno przebiegać przy wilgotności podłoża bliskiej optymalnej, sukcesywnymi warstwami. Namawiamy do poczytania - odnośnik - ciekawa strona.

Najłatwiej gęstnieje się płaszczyzny piaszczysto – gliniaste, najtrudniej zaś gliniaste. Przy zagęszczaniu podłoży sypkich najodpowiedniejsze wyniki daje zastosowanie walców wibrujących. Wzmacniany grunt powinien mieć wilgotność optymalną. Jeżeli jest za bardzo suchy to powinno się go nawilżyć a gdy jest nazbyt wilgotny, wówczas osuszyć grunt. Utwardzanie gruntów miałkich i zbyt ziarnistych nie powinno być przeprowadzane, albowiem nie daje spodziewanych wyników z przyczyny mizernego klinowania ziaren.


budowa
Maszyny służące do zagęszczania gruntu to: walce samojezdne i przyczepne.

Jeśli chcesz być na bieżąco w owym wątku, to przyda Ci się solidna treść. Wyszukasz ją pod zaznaczonym poniżej linkiem. A jeżeli będziesz miał komentarze, chętnie na nie odpiszemy!

W zależności od działania walce można podzielić na: statyczne, udarowe, wibracyjne, zaś walce przyczepna i samojezdne występują w rodzajach: statyczne gładkie, statyczne okołkowane i specjalne, udarowe, wibracyjne, na kołach z ogumieniem. Jeśli idzie o walce statyczne gładkie, należyte efekty pozyskuje się dla podkładów luźnych. Z kolei walce okołkowane - one tak samo jak walce wielokołkowe, dobrze gęstnieją podłoża rozluźnione i o grubych ziarnach. Walce ogumione są częstokroć wykorzystywane do ubijania wszelkich gruntów, z wyjątkiem piasków równouziarnionych. Więcej informacji - stabilizacja podłoża - link do serwisu lidera w dziedzinie badań gruntów i sondowań.

Walce wibracyjne nadają się do wzmacniania gruntów każdego rodzaju, przede wszystkim gruntów o dużym kącie tarcia wewnętrznego, jakich nie da się ubijać innymi maszynami. Ubijarki a także ubijaki, to też machiny przeznaczone do ubijania gruntu. Ze względu na rodzaj napędu można podzielić je na: elektryczne, spalinowe i pneumatyczne.

Tags: maszyny, podłoża, grunty, Walce