Czy warto budować drewniany dom?


Marzenie o rodzinnym domu najczęściej pryska przytłoczone wyobrażeniem o czasie budowy. Rozwój technologiczny pozwala jednak na coraz więcej. Dom da się wznieść nawet w dwa miesiące.

domy aktywne
Author: VELUX Polska
Source: VELUX Polska
Oprócz standardowych i chłodnych budynków ceglanych dzisiaj więcej ludzi buduje z drewna. Modne są naprawdę małe domy parterowe bez poddasza (jak które mogą stanąć na działce budowlanej w krótkim czasie. To domy z bali dają taką możliwość. Równie interesujące są domy szkieletowe z drewna. Nawet pół roku od rozpoczęcia budowy można wprowadzić się do wymarzonego domu.

Przewaga drewnaBudowlana moda doprowadziła do tego, że domy drewniane zastąpiono ceglanymi. Teraz powoli powraca się do dawnych zwyczajów. Wszystkie budulce mają rzeczywiście swoje zalety, ale też wady. Drewno faktycznie jest wyjątkowym budulcem i bez dwóch zdań energooszczędnym. Absorbuje ciepło i nie traci go tak jak standardowy dom.

Szkieletowy czy z bali?

Domy z bali często mogą kojarzyć się z letnimi miejscami odpoczynku lub góralskimi chatkami. Domek na cały rok może być przede wszystkim zaplanowany w dowolnym stylu, a gdy drewniane ściany wywołują skojarzenie właścicielom z myśliwską chatką, mogą przykryć je płytami kartonowo-gipsowymi. Można kupić projekt i skorzystać z usług firmy trudniącej się budową właśnie takich domów. Ciekawe, że konkurują z nami Litwini, którzy bardzo często budują w Polsce wcześniej zamówione domy.

Domy szkieletowe zbudowane są z wyciętych już części z drewna, odpowiednio wypełnionych izolacją, z wysokiej klasy materiału. Na zewnątrz wydają się podobne do zwykłych murowanych domów. Ta technika budowlana to nie tylko parterowe domki jednorodzinne, ale też takie projekty bliźniaków na i willi – do trzech kondygnacji.

Decyzja należy do budującego, obie te technologie są zbliżone do siebie. Zwolennicy budownictwa z bali najczęściej wybierają przytulne i odrobinę bajkowe chatki. Cena sporego domu jest rzeczywiście niższa niż mieszkanie w dużym mieście. Szkieletowe budownictwo nie zmusza do wiązania się z z konkretnym stylem i pozwala na większe możliwości.

Domy (zobacz prefabrykowane domy ze śląska)

Tags: mieszkanie, ściany, domy, budownictwo, Domy z bali, kawalerka

Author: S.S.